Vývoz odpadu v obci 2017

VÝVOZ ODPADU 2017
Vývoz plastov - UTOROK03.01.31.01.28.02.28.03.25.04.23.05.20.06.18.07.15.08.12.09.10.10.07.11.05.12.
Vývoz skla - utorok10.01.07.02.07.03.04.04.02.05.30.05.27.06.25.07.22.08.19.09.17.10.14.11.12.12.
Zber papiera a elektroodpadu:   12.04.     12.09.
Vývoz komunálneho odpadu - každý nepárny týždeň v PIATOK

Prehľadový kalendár vývozu vo Valči-rok 2017

Vývoz odpadu 2017
 Valča.pdf (585 kB) Valča.pdf (585 kB)

POPIS NAKLADANIA S ODPADOM V OBCI VALČA

popis nakladania s odpadom

Nebuďme leniví, trieďme odpad
 odpad Plagát.pdf (885.1 kB) odpad Plagát.pdf (885.1 kB)

Vážení občania,

firma ENVI - PAK, a.s. nám doporučuje, ako môžeme šetriť , ak budeme PET fľaše zošľapávať. Skúsme sa zapojiť a neprevážajme vzduch.

Vopred ďakujeme za Vaše porozumenie.

Prevážame vzduch. Ak PET fľašu, škatuľu alebo plechovku nezmenšíme, nezošliapneme

zosliapavanie

FOTO: Pred vyhodením plastových fliaš, plechoviek, škatúľ a nápojových kartónov zmenšite ich objem.

Pri kontajneroch na triedený odpad sa s tým stretávame často. Nestlačené PET fľaše, plechovky z pív, nápojové kartóny, prípadne obrovské neskladné kusy polystyrénu často zmenšia možnosti kontajnera a neraz doň – v skutočnosti iba z polovice naplneného – už viac nevpraceme.

To isté sa deje aj v prípade prineseného, doma vytriedeného, papiera a zbavovania sa napríklad škatúľ od obuvi, elektrospotrebičov, nábytku a podobne.

Ak nezačneme za susedov ich odpad upravovať, teda zo smetnej nádoby vyberať, fľaše alebo škatule zošliapavať, aby nezaberali veľa vzduchu, polystyrén lámať a podobne, neraz to skončí tak, že položíme naše poctivo vytriedené odpady vedľa kontajnera alebo ich vhodíme do nádob so zmiešaným komunálnym odpadom. Hrabať sa medzi odpadom nie je komfortné, ani hygienické.

Výsledkom je, že šomreme na neporiadok okolo odpadových nádob a upokojí nás, až keď problém „vyriešia“ zberové spoločnosti častejšími návštevami. Ale častejšie odvážanie poloprázdnych, vzduchom naplnených, kontajnerov je nielen časovo náročnejšie, ale i ekonomicky neefektívne.

Riešenie?

Fľaše zošliapnuť, škatule rozobrať, veľké časti (polystyrén) zmenšiť a až potom... šup do kontajnera!

Autor: ENVI - PAK, a.s.

ZBER PAPIERA

enviVážení občania,

v našej obci  máme od júna  rozmiestnené veľké modré kontajnery, na stojiskách: Pod Dielcom, Saganov most, Kultúrny dom, pri starej Jednote,pri prevádzke Tinko Stiling s.r.o.,  pod  Trnovským  kopcom, pri obecných nájomných bytoch.
*Zbiera sa*: noviny, časopisy, zošity, knihy, listy, kancelársky papier, papierové vrecká, lepenka, papierové krabice, kartón, obálky, letáky, katalógy, plagáty, pohľadnice, baliaci papier ... .
*Nezbiera sa:* plastové obaly, viacvrstvové kombinované materiály (napr. tzv. tetrapakové obaly), voskovaný papier, papier s hliníkovou fóliou, silne znečistený, či mastný papier, kopírovací papier ... .

Výkup papiera  prostredníctvom Brantner Fatra s.r.o.  bude 12.9. 2017 podľa harmonogramu,  čas upresníme.  Zber papiera  bude organizovať aj Základná škola podľa ich plánu.

Harmonogram  na vývoz kontajnerov  na papier, ktoré sú umiestnené na stojiskách  je súbor v prílohe.

Busmánia do Valče

dnes je: 18.11.2017