Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Valča, okres Martin, Valčianska dolinaHľadať
 
 

Hospodárenie obce

Vážení občania, na tejto stránke Vám prinášame hospodárenie obce, ktoré je obcou poskytované v štatistických výkazoch a je prezentované INEKO, ktorým zdroj informácii je poskytovaný od Ministerstva financií SR. Prečítajte si všeobecne o údajoch, ktoré stránka prináša. V spodnej časti je link, ktorý hovorí o výsledkoch našej obce. O práci na projekte sme vybrali:

ČO PORTAL PREZENTUJE

Na tomto portáli sú prezentované údaje o všetkých 2930 slovenských obciach (vrátane miest a mestských častí) a o 8 vyšších územných celkoch (VÚC) za roky 2006 - 2016. Ide o štyri druhy údajov: administratívno - geografické údaje, vstupné finančné ukazovatele, indikátory finančnej stability a finančné zdravie. Kým posledné tri typy údajov hovoria o hospodárení, prvé slúžia najmä na presnejšiu identifikáciu obce alebo VÚC - počet obyvateľov, štatút, okres, kraj a e-mail na kontaktnú osobu na miestnom úrade, mestskom úrade či magistráte.

Vstupné finančné ukazovatele obsahujú 17 údajov o každej obci a VÚC, ako napríklad krátkodobé záväzky alebo výdavky kapitálového účtu. Týchto 17 údajov (a aj ďalšie iné) zbiera Ministerstvo financií SR a uskladňuje ich v Datacentre. Zoznam a opis ukazovateľov možno nájsť v sekcii Vstupné finančné ukazovatele. Všetky údaje sú uvádzané v bežných cenách a sumy z roku 2008 a starších boli na eurá prepočítané konverzným kurzom 1,- EUR = 30,1260 SKK. Na portáli sa nezobrazujú tie údaje z Datacentra, ktoré boli z povahy indikátora nesprávne vložené do systému - napríklad záporné bežné príjmy.

Skupina indikátorov finančnej stability je 15 pomerových ukazovateľov, ktoré vznikli pomocou sedemnástich vstupných finančných ukazovateľov. Keďže vždy ide o pomer (napr. "dlh na obyvateľa", alebo "záväzky aspoň 60 dní po splatnosti oproti bežným príjmom"), sú medzi obcami a VÚC navzájom porovnateľné a možno pomocou nich hodnotiť finančnú stabilitu. Zoznam a opis všetkých indikátorov možno nájsť v sekcii Indikátory finančnej stability.

Finančné zdravie nahrádza pätnásť indikátorov finančnej stability jedným číslom a je postavené na piatich z týchto indikátorov - celkový dlh, dlhová služba, bilancia bežného účtu, záväzky po lehote splatnosti a záväzky aspoň 60 dní po splatnosti. Bližšie informácie možno nájsť v sekcii Čo je finančné zdravie.

ZDROJE ÚDAJOV

Údaje do Datacentra každoročne vkladajú obce prostredníctvom štatistických výkazov. Údaje sú prebraté od Ministerstva financií SR. Nemusí vždy ísť o údaje, ktoré vyžaduje zákon a môžu sa líšiť od údajov v účtovníctve obcí. Údaje nehodnotia efektívnosť, ale udržateľnosť hospodárenia.

Údaje o Valči: http://www.hospodarenieobci.sk/profily/?ID=2592&y=2016
 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Cestovný poriadok Valča - Martin a späť je v priložených súboroch. Ďalšie spojenia vyhľadáte kliknutím na hlavičku CESTOVNÝ PORIADOK.

regionálne vysielanie z Turca

webygroup
ÚvodÚvodná stránka