Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Valča, okres Martin, Valčianska dolinaHľadať
 
 

Kompetencie obce

Obec je samostatný územný samosprávny a správny celok, združuje občanov, ktorí majú na jej území trvalý pobyt. Obec samostatne rozhoduje a uskutočňuje všetky úkony súvisiace so správou jej vlastného majetku a vlastnými príjmami.
Základnou úlohou obce pri výkone samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a o potreby jej obyvateľov.

Originálne kompetenice obce:

- miestne komunikácie, verejné priestranstvá, zeleň, čistota, ochrana prírody a životného prostredia, vodné hospodárstvo, odkanalizovanie, komunálny odpad, územné plánovanie, miestny rozvoj, bývanie, predškolské a školské zariadenia, sociálne zariadenia, kultúra, osvedčovanie listín a osvedčovanie podpisov na listinách, niektoré priestupky, miestna polícia, výber miestnych daní a poplatkov, participácia na regionálnych plánoch.

Prenesené kompetencie obce:

Vo vybraných oblastiach bol obciam zverený aj výkon prenesenej pôsobnosti štátnej správy. Ide o oblasť stavebného poriadku a časti kompetencií v školstve - normatívne finančné prostriedky na osobné a prevádzkové náklady vo vzťahu k základným školám. Tieto úlohy vykonávajú v mene štátu. Štát je zodpovedný za riadenie a kvalitu služieb a financovanie týchto úloh. Obec Valča dostáva finančné prostriedky na úhradu nákladov preneseného výkonu štátnej správy na úseku matrík, na úseku registra adries, na úseku ochrany prírody a krajiny, štátnej vodnej správy, ochrany pred povodňami a ochrany ovzdušia, na vykonávanie pôsobnosti špeciálneho stavebného úradu pre miestne komunikácie a účelové komunikácie, na úseku stavebného poriadku.


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Cestovný poriadok Valča - Martin a späť je v priložených súboroch. Ďalšie spojenia vyhľadáte kliknutím na hlavičku CESTOVNÝ PORIADOK.

regionálne vysielanie z Turca

webygroup
ÚvodÚvodná stránka