Valča, okres Martin, Valčianska dolinaHľadať

Miestna organizácia Slovenského červeného kríža

Vznik červeného kríža

znakČervený kríž sa zrodil v srdci švajčiarskeho obchodníka Henryho Dunanta (1828-1910) dňa 24. júna 1859, po tom, čo na vlastné oči videl jednu z najkrvavejších bitiek storočia, bitku pri talianskom Solferine.

Henry Dunant sa stal očitým svedkom situácie a bol ňou šokovaný. Namiesto plánovanej schôdzky s Napoleónom III zhromaždil obyvateľov blízkych dedín a zorganizoval pomoc a starostlivosť pre ranených.

Dunant napísal knihu „Spomienka na Solferino“. Kniha mala veľký vplyv a návrhy z knihy dostali konkrétnu podobu - Červený kríž.

7. februára 1863 sa prvý krát zišiel výbor, ktorý prijal názov Medzinárodný výbor pre pomoc raneným. V roku 1876 sa práve z neho stal Medzinárodný výbor Červeného kríža.

V závere Medzinárodnej konferencie (1863) došlo k zriaďovaniu národných dobrovoľníckych spoločností. Neskôr sa stali známe pod názvom národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Slovenský červený kríž

Členom Slovenského Červeného kríža sa môže stať ktokoľvek od 5 rokov. Členovia tvoria členskú základňu Slovenského Červeného kríža v jednotlivých zložkách SČK, ako sú miestne spolky SČK, Mládež SČK, Vodná záchranná služba SČK. V súčasnosti evidujeme takmer 70 000 členov.

Kto môže byť členom?

Členstvo v Slovenskom Červenom kríži je dobrovoľné. Členom Slovenského Červeného kríža sa môže stať každá fyzická osoba alebo právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá súhlasí s princípmi a poslaním Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca a spĺňa ďalšie podmienky ustanovené v Stanovách SČK.
Každý člen si musí zakúpiť každoročne členskú známku v hodnote 1,00 €. Členské známky má vedené v členskom preukaze.

MO Slovenského červeného kríža vo Valči:

Dňa 11. februára 2016 bola v našej obci založená Miestna organizácia Slovenského červeného kríža na podnet pani Tatiany Štancelovej s ďalšími 16 členmi.

Na ustanovujúcej schôdzi bol schválený výbor v zložení:

Predsedníčka:         Katarína Urmínová

Pokladníčka:            Anna Malachovcová

Tajomníčka:             Silvia Meriačová

Členovia výboru:     Valéria Rumanová

Zuzana Štancelová

Miesta organizácia Slovenského červeného kríža vo Valči sa bude zameriavať na charitatívnu činnosť, dobrovoľné darcovstvo krvi, školenia prvej pomoci a činnosť s deťmi.

"KVAPKA KRVI"

Kvapka krvi

Miestna organizácia SČK zorganizovala dňa 26.9.2016 charitatívnu akciu "Kvapka krvi". Mobilná transfúzna služba SR privítala 27 darcov.

Obec Valča poskytla priestor kultúrneho domu.

MO SČK, darcom ako aj všetkým zainteresovaným ďakuje. K poďakovaniu sa pripája aj Obec Valča.

Aktivity MO SČK

4. marca 2016 -  členky MO SČK odovzdali použité veci a šatstvo na charitu na Vrícko a do Dobrého pastiera v Kláštore pod Znievom.

Veľkonočná zábava 27. marca 2016 od 20.00 hod v sále kultúrneho domu vo Valči, na ktorú všetkých srdečne pozývame a veríme, že nás prídete podporiť.

6. mája 2016 - chceme podporiť dobrovoľných darcov krvi, ktorí by darovali krv za MO SČK vo Valči ku dňu Svetového dňa Červeného kríža.

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

Cestovný poriadok Valča - Martin a späť je v priložených súboroch. Ďalšie spojenia vyhľadáte kliknutím na hlavičku CESTOVNÝ PORIADOK.

ÚvodÚvodná stránka