Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Valča, okres Martin, Valčianska dolinaHľadať
 
 

Spevokol VALČAN

Kontakty

Zástupca súboru pre komunikáciu:            

Ing. Katarína SkoršepováSpevokol

Telefón:                                                             +421907643428

mail: spevokolvalcan@obecvalca.sk


 

MO Matice slovenskej v Česku

spevokol v kostoleVydarená reprezentácia spevokolu Valčan.

Pripravovanú návštevu matičiarov z Valče vo farnosti v  Rožnově pod Radhostěm dohodol ešte koncom januára t.r. predseda MO Matice slovenskej vo Valči Ján Lučan so správcom farnosti na  28.5.2017.  V uvedený deň na začiatku sv.omše v kostole Všech svatych  privítal miestny dekan Kamil Obr početnú delegáciu farníkov z Valče, a najmä spevokol Valčan. Bolo to pre miestnych nečakané prekvapenie, najmä keď zazneli zvuky doprevádzajúcich harmoník  so  spevmi počas sv.omše. Záver sv. omše vyznel spontánnym potleskom prítomných farníkov a tak spevokol pridal ešte niekoľko ďalších piesni. Po ukončení nasledovalo milé stretnutie na fare s pohostením, kde sme odovzdali upomienkové predmety,   ako pamiatku na našu návštevu.

Ďalšia naša cesta viedla do Valašského múzea v prírode, kde taktiež po predchádzajúcej dohode s pani Bahunkovou spevokol Valčan a FS Valčianka striedavo  vystúpili so slovenskými ľudovými piesňami v Drevenom mestečku. Naše piesne  boli  odmeňované častým potleskom prítomných návštevníkov. Popoludni sme si voľne prehliadli prírodný areál so zaujímavými drevenými stavbami, ako aj tradičnú ľudovú slávnosť „Kácení máje „ v prevedení miestnym súborom Soláň.

Na záver pobytu sme sa premiestnili do ďalšej miestnej malebnej prírodnej časti Dolný Paseky, kde nás opäť srdečne prvítali aj s pripraveným pohostením. Ako vďaku sme  prítomným opakovane zaspievali slovenske ľudové piesne a pridali sa aj miestní hudobníci a speváci. S pocitom krásne prežitej slnečnej nedele sme sa vracali domov.

                                                                                                                    Ján  L u č a n

 


 
 • Dekan Kamil Obr.jpg

  Dekan vo farnosti Roznov pod Radhoštěm Kamil Obr

 • Spevokol v Dreenom mestečku.jpg

  Spevokol Valčan vo Valašskom múzeu

 • FS Valčianka.jpg

  FS Valčianka vo Valašskom múzeu

 • Kácení máje.jpg

  Kácení máje

 • Miestny súbor Soláň.jpg

  Miestny súbor Soláň


 

Omša za rodákov

valcanV nedeľu 5.2.2017 spevokol Valčan doprevádzal svätú omšu vo farskom kostole vo Valči, ktorá bola odslúžená za rodákov z Valče.

Ďakujeme.


 

Požitavské slávnosti v Slažanoch

V obci Slažany, okres Zlaté Moravce sa v sobotu 13.8.2016 konali vystúpenia súborov pod názvom Požitavské slávnosti. MO MS za podpory Obecného úradu poriadali pri tejto príležitosti výlet pre občanov, spojený s prehliadkou kaštieľa v Topoľčiankach, ako aj putovanie za významnými rodákmi Valče. Navštívili hrob rodáka z Valče p. Škultétyho Jána-farár, ktorý je pochovaný v obci Hodruša-Hámre časť Kopanice.

slazanyPoslednou zastávkou na výlete bolo vystúpenie súboru Valčan na vyššie uvedených slávnostiach. Na slávnostiach vystúpilo osem súborov, kde okrem piesni a tancov si "výletníci" mohli pozrieť aj svadbu a krštiny podľa zvykov Požitavia. Súbor Valčan svoje vystúpenie oživil piesňami zo svojho repertoáru a opäť vzorne reprezentoval našu obec. 

Usporiadateľom výletu  a predsedovi MO MS p. Lučanovi patrí poďakovanie od Obce Valča.  Poďakovanie vyslovujeme aj členom súboru  za reprezentovanie obce na podujatí.


 

Cyril a Metód - omša pod Hradom Zniev

Spevokol Valčan svojou činnosťou reprezentuje Obec Valča pri podujatiach, ktoré sa konajú v obci. Ich spev však už poznajú aj mimo obce Valča, preto pozvanie dostali  aj na sviatok Cyrila a Metóda, kde doprevádzali svätú omšu pod Hradom Zniev, v kaplnke Sv. Margity Uhorskej. Cestu museli absolvovať najskôr autami po zvážnici, potom niekoľko sto metrov po turistickom chodníku, ktorú všetci zvládli, kde ich privítal p. farár Štefan Hýroš. Po krásnej omši v prírode "naši mládežnici" zaspievali aj pri dobrom občerstvení - guľáš a čapované pivko. 

Ďakujeme.

obrazok

 

Pre doplnenie uvádzame, že  sv.omša bola zároveň slávnostným aktom. Sv.omšu celebroval dekan dekanátu Turč. Teplice Ing. Ľubomír Hudec, ktorý odovzdal doterajšiemu administrátorovi farnosti Mgr. Štefanovi Hýrošovi poverovací dekrét, kde ho banskobystrický biskup ustanovil za farára farnosti Kláštor pod Znievom.

 


 
 • IMG_2575.JPG

 • ee4da67b-7def-49b5-8863-114cfbd00172.jpg

 • 0dcbb881-1010-446a-80ae-3222f51e12ff.jpg

 • 4ba26577-9ebd-40b5-8752-15ebd6f7a6e2.jpg

 • 79ad2f3f-1e34-42b4-8812-d51f3a65acd5.jpg


 

Valčiansky folklórny festival

Vystúpenie Spevokolu Valčan ako aj mládežníckej   skupiny Valčianka patrilo k úvodu možno začínajúcej tradície folklórneho festivalu. Uvidíme...........


 
 • IMG_2424.jpg

  Príhovor starostky obce

 • IMG_2410.JPG

  Spevokol Valčan

 • IMG_2420.JPG

  Spevokol Valčan

 • IMG_2407.JPG

  Mládežnícka skupina Valčianka

 • IMG_2421.JPG

  Mládežnícka skupina Valčianka

 • IMG_2415.JPG

  Vystúpenie pozvaných hostí

 • IMG_2426.JPG

  Vystúpenie pozvaných hostí


 

Prvé sväté prijímanie 2016

 

Doprevádzanie sv. omší vo farnosti patrí k ich činnosti. Preto tomu bolo tak aj v nedeľu 15.5.2016 - prvé sväté prijímanie. V závere potlesk pre spevokol VALČAN.


 

Pokrstenie CD

subor

Po krásnej omši na Kýčere sa  členovia súboru pridali k tým, ktorí počas celého dňa pripravovali 

4. ročník ECHO HELIGÓNKY. Na záver zaspievali na  vydarenom podujatí a zároveň pokrstili vydanie svojho prvého CD. Krstnou matkou sa stala starostka obce.


 

Omša v Sedle Hnilickej Kýčery

Už 10. ročník  tohoto podujatia sa konal  8.5.2016 o 12,00 hod. Počasie nám prialo a celú omšu v lone krásnej prírody sprevádzal súbor Valčan.

Prikladáme  poďakovanie  organizátora - OZ Tília z Rajca.

 

 

 

 

Milí priatelia z Turca , s oneskorením, ale o to úprimnejšie - vďaka za stretnutie pod Kýčerou a za to, ako ste každý pridali svoj podiel k tomu, aby to bola naozaj oslava nášho Otca.

Ďakujem kňazom- za odslúženie sv. omše, ale aj za sviatosť zmierenia predtým, za komentár počas omše, za čas pre ľudí...  

Vďaka za krásny spev pri omši, mnohí účastníci chválili, ja tiež :-). Prosím, poďakujete v mene organizátorov všetkým členom spevokolu - starším mládežníkom :-).

Skupiny Valča, Kláštor p/Z a Ďurčiná sú najdružnejšie a najspolupatričnejšie skupiny, idete príkladom :-).

Tu je link na výber pár foto:

https://plus.google.com/u/0/photos/114307449076900119292/albums/6284507939704944977

 

Vážení členovia súboru,  vďaka za Váš čas a vzornú reprezentáciu obce Valča.


 

Stavanie mája 2016

Veselú náladu pri stavaní mája 30.4.2016 opäť pripravil súbor Valčan.maj2016


 

Výročie oslobodenia obce

oslobodenie

 

Ďalšie podujatie, kde súbor Valčan svojim spevom prispel k položeniu vencov pri príležitosti oslobodenia obce. Spomienkova akcia sa konala pri pamätníku SNP.


 

Vianoce 2015

Bez spevokolu Valčan si Vianoce pri slúžení vianočnej svätej omše už nevieme predstaviť. Tak tomu bolo aj v tomto roku. Dlhodobý nácvik priniesol ďalší z úspechov tohoto súboru.

Ďakujeme.


 

BIJE ZVON SLOBODY - ČUJTE HO NÁRODY...

zvon

Na záver Roku Ľudovíta Štúra v Žilinskom kraji Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR pripravilo hudobno-dramatický program BIJE ZVON SLOBODY - ČUJTE HO NÁRODY...

 

 

 

GALAVEČER   dňa  19.11.2015, ktorý bol v   historickej  budove Národného domu Slovenského  komorného divadla  v Martine,  spevokol Valčan zahájil spevom matičiarskej hymny a ukončil  národnými piesňami.

"S hrdosťou sa hlásime k svojej krajine, otčine i domovine, šírime kultúru i našu reč.

Keď zaznie z hĺbky našej duše rýdza slovenská pieseň, veru nejeden Slovák si poutiera slzy šťastia stekajúce mu po tvári." - napísala vyjadrenie jedna z členiek spevokolu Valčan.

Obec Valča vyslovuje poďakovanie za vzornú reprezentáciu našej obce.


 
 • zvon2.jpg

 • zvon5.jpg

 • zvon1.jpg

 • zvon3.jpg


 

Spevokol Valčan v Necpaloch

Dňa 26.9.2015 spevokol Valčan spestril svojim vystúpením oslavy 120. výročia založenia DHZ v obci Necpaly.

Za dôstojné vystúpenie a reprezentáciu obce ďakujeme.


 

Deň radosti v Trebostove

      22.8.2015 spevokol Valčan reprezentoval obec Valču na Dni radosti v Trebostove, ktorý sa v areáli Trebostovského kaštieľa konal už druhý krát. 


 

Valčianske lomidrevo

 • IMG_0198 lomidrevo.JPG

  Vystúpenie spevokolu na akcii v Snowland Valčianska dolina 15. 8. 2015

 • IMG_0199lomidrevo2.JPG

  Vystúpenie spevokolu na akcii v Snowland Valčianska dolina 15. 8. 2015

 • IMG_0211lomidrevo3.JPG

  Vystúpenie spevokolu na akcii v Snowland Valčianska dolina 15. 8. 2015


 

Vystúpenie spevokolu Valčan

Spevokol Valčan počas uplynulého piatku  prispel svojim vystúpením  v Martine na odhalení busty Ľ. Štúra a J.C. Hronského. V sobotu zaspieval pri oslavách 120. výročia DHZ v obci Ďanová.

Členom súboru obec vyjadruje poďakovanie za reprezentáciu obce.

 


 
 • Matica.jpg

  Odhaľovanie busty Ľ. Štúra a J.C. Hronského

 • Matica 2.jpg

  Spevokol Valčan v spolupráci s Maticou Slovenskou

 • IMG_0169.JPG

  Spevokol Valčan na oslavách DHZ v Ďanovej


 

Akcie spevokolu Valčan v roku 2015

Akcie _spevovolu_Valcan_2015.pdf(1.1 MB)Akcie _spevovolu_Valcan_2015.pdf

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Cestovný poriadok Valča - Martin a späť je v priložených súboroch. Ďalšie spojenia vyhľadáte kliknutím na hlavičku CESTOVNÝ PORIADOK.

regionálne vysielanie z Turca

webygroup
ÚvodÚvodná stránka